Istorija kafe
O istoriji kafe i njenom djelovanju na organizam čovjeka ispričane su su mnoge priče. Po nekim izvorima uticaj kafe i kofeina na čovjeka uočen je u Etiopiji oko 850 godine naše ere. Vrijedni pastir primijetio je da ovce postaju posebno aktivne nakon što pojedu crvene bobice, a kada ih je i sam pastir probao djelovanje je bilo isto. Usamljeni monah prolazio je pored pastira, te takođe probao bobice i otkrio da mu mogu pomoći da ostane budan tokom dugih molitvi.
Druge priče govore o Arapinu koji je sa svojim sljedbenicima protjeran u Jemen, osuđeni da umru od gladi u pustinji. Jednog dana gladni osuđenici skuhali su zrna nepoznate biljke što im je omogućilo da prežive. Taj događaj je u obližnjoj luci Al-Moka shvaćen kao božiji znak, tako da su i biljka i piće od nje dobili ime “moka”. Luka Al-Moka postala je i najvažnija lokacija za izvoz kafe iz Jemena.
Po dolasku u Aziju kafa postaje omiljeno piće arapskog naroda, a kasnije i naroda širom svijeta. Predanje kaže da su 1555. godine dvojica Sirijaca po prvi put donijeli kafu u Istanbul u kojem se kasnije razvila kultura konzumiranja kafe u posebnim lokalima i kafanama, naglašavajući socijalni aspekt ispijanja iste. Nekad u 17. vijeku kafa dolazi i u Mletačku Republiku odakle se dalje proširila po Europi. Kada je riječ o Balkanu, dolazak Osmanlija imao je veliki uticaj, a kafa kakvu sada pijemo i volimo jedna je od tekovina tog vremena.